Tavuk Irkları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Tavuk Irkları Nelerdir?

Tavuk Irkları

Gerze (Hacı Kadın)

Gerze (Hacı Kadın) tavuğu, Karadeniz Bölgesi'nde, özellikle Sinop ili ve çevresinde yetiştirilen yerli bir et ve yumurta ırkıdır. Çatal ibikleri, uzun beyaz kulakçıkları ve parlak siyah tüyleri ile dikkat çeker. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 3-3,5 kg, horozlarda ise 3,5-4 kg arasındadır.

Denizli

Denizli tavuğu, Muğla ve Denizli illeri çevresinde yetiştirilen yerli bir et ve yumurtacı ırktır. Horozlarının uzun ötmesi ile tanınır. Cinsel olgunluğa geç erişirler. Nemli yerlerde yetiştirilmeye çalışılan Denizli horozlarının damızlık değerlerinin azaldığı ve ötüş sürelerinin kısaldığı gözlemlenmiştir. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 2,7-3,2 kg, horozlarda ise 3,5-4 kg arasındadır. Yıllık yumurta verimi 80-100 adettir. Denizli ırkının çeşitli tüy renklerine sahip olan pamuk kır, demir kır, şarabi, pekmez nazir ve siyah olmak üzere beş alt türü vardır. Bütün alt türlerin ortak özellikleri beyaz kulakçık, balta ibik, siyah gaga ve koyu gri bacak renkleridir. Ayrıca, gözlerin etrafında siyah renkli bir halkanın bulunması, bu ırkın belirgin özelliklerinden biridir. Derisi, kulakçıkları ve yumurta kabuğu beyaz renktedir.

Plymouth Rock

Plymouth Rock, kombine verimli bir Amerikan ırkıdır. Renk, ibik biçimi, sakal veya bacak tüylerine göre yedi türü bulunur. Çubuklu ve beyaz varyeteleri en çok bilinenleridir. Beyaz Plymouth Rock, ticari ızgaralık ve tavalık üretiminde ana ebeveyn hatlarının geliştirilmesinde kullanılır. Geliştirilen bu hatlarda, 8-10 aylık üretim döneminde 160-180 adet yumurta alınabilir. Ortalama canlı ağırlık tavuklarda 3-3,5 kg, horozlarda ise 4-4,5 kg arasındadır.

New Hampshire

New Hampshire tavuğu, adını ABD'nin New Hampshire eyaletinden almıştır ve burada geliştirilmiştir. Çok hızlı gelişim gösteren bu ırkın yumurtaları iri ve kahverengidir. Sağlamlık, yüksek yaşama gücü ve erken tüylenme özellikleri ile bilinir. Sürekli seleksiyonlar sonucunda elde edilmiş et ve yumurta verimi yönlü bir ırktır.

Rhode Island Red

Rhode Island Red, adını Amerika'nın Rhode Island eyaletinden alır. Koyu kırmızı renkli horozları ile tanınan bir ırktır. Ortalama ağırlıkta olan ve çok iyi yumurtlama özelliği gösteren bir ırktır. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 2,9 kg, horozlarda ise 3,9 kg'dır. Elverişsiz barınak ve zayıf bakım şartlarına daha iyi uyum sağlarlar.

Wyandotte

Wyandotte, Amerika'da farklı ırklar arasında yapılan melezleme ile elde edilen ve değişik renklere sahip bir ırktır. Renk, ibik biçimi, sakal veya bacak tüylerine göre dokuz alt türü bulunur. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 2,9 kg, horozlarda ise 3,9 kg'dır. Bu ırklar dar sırtlı olup cılız özellikte ve düşük kuluçka randımanına sahiptir.

Cochin

Cochin, iri top şeklinde kabarık tüyleri ile bir sergi hayvanı olarak önem taşır ve diğer ırklardan ayrılır. Sıklıkla gurk olma özelliği gösterirler. Ortalama ağırlıkları tavuklarda 3,5-4,2 kg, horozlarda ise 4,5-5,5 kg arasındadır. Sarı derili, bacakları tüylü, yumurta kabukları ise kahverengidir. Yumurta verimleri 50 adetten az olup et verimleri öncelik kazanır.

Brahma

Brahma, Malay ve Cochin ırklarının melezlenmesiyle elde edilen bir Asya ırkıdır. Ortalama canlı ağırlıkları açık renkli tavuklarda 4,3 kg, horozlarda ise 5,4 kg'dır. Irkın diğer iki alt türü biraz daha hafiftir. Deri rengi sarı, yumurta kabuğu ise kahverengidir.

Langshan

Langshan, Çin'de elde edilen, yumurta ve et açısından verimli bir Asya ırkıdır (paçalıdır). Beyaz ve siyah olmak üzere iki varyetesi vardır. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 3,2-3,7 kg, horozlarda ise 4-4,7 kg arasındadır. Deri rengi beyaz, yumurta kabukları koyu kahverengidir.

Orpington

Orpington, İngiltere'de çeşitli ırklar arasındaki melezleme sonucunda elde edilen bir et ırkıdır. Vücudun tamamını kaplayan geniş ve düzgün görünümlü tüyler bu ırkın en belirgin özelliğidir. Beyaz derileri, yumurta kabuk renkleri açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişir. Ortalama canlı ağırlıkları tavuklarda 3,5-4 kg, horozlarda ise 4,2-5 kg arasındadır.

Sussex

Sussex tavuğu, iyi bir et ve yumurta üreticisi olarak önemini korumuştur. Ağır yumurta veren bu hayvanların yıllık yumurta verimleri 150-160 adettir. Canlı ağırlıkları tavuklarda 3-3,5 kg, horozlarda ise 3,7-4,5 kg arasındadır.

Dorking

Dorking, bir İngiliz et ve yumurta ırkıdır. Beş parmaklı oluşları, diğer bazı tavuk ırklarından ayırır. Derileri ve yumurta kabuklarının renkleri beyazdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tavuk Balığı Türleri ve Özellikleri

Tavuk Balığı Türleri ve Özellikleri

Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Şehriyeli Tavuk Suyu Çorba Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Sulu Şehriye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Tavuk Bonfile Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Bonfile Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuk Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Tavuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Tavuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Köri Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Köri Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Soya Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Soya Soslu Tavuk Tarifi ve Malzemeleri